Golf Club Grabštejn   


Titulní strana
Co je zde nového
Služby & Ceník
Hřiště 18 jamek
Hřiště 2017 - mapa
Hřiště 2017 - birdies
Akademie 9 jamek
Akademie - mapa
Akademie - birdies
Historie hřiště
Hřiště 2008 - birdies
Hřiště 2008 - pohledy
Golfový klub
Golfový klub Grabštejn
Mistři klubu, rekordy
Grabštejn Cup
Turnaje GCG
Trenéři a cvičitelé
Mládež
Klubové statistiky
Fotogalerie
Články
Golfová abeceda
Otázky a odpovědi
Kontakty


Jan Šefčík
Golf Club Grabštejn
IČ 26582864
čú. 0985773349/0800

email:
gcg@gcg.cz
webmaster@gcg.cz

telefon:
+420 607932216

GPS recepce:
50°50´31.677"N,
14°52´49,957"E

Servis golfových holí

- prodlužování holí
- zkracování holí
- tlustší nebo tenčí gripy
- výměna gripů
- výměna shaftů
- JUMBO gripy na putter

telefon: 602 488 027
Golf = správný směr
7.11.2011 22:20:32 / diskuse / zobrazeno: 1680x

V podzimním vydání časopisu Green vyšel článek o grabštejnském golfovém hřišti a protože se jedná o časopis, který se nedá nikde koupit a ne všichni mají tu možnost si ho v klubovně prolistovat, rozhodl jsem se článek zveřejnit i na našich stránkách. Je trochu delší, ale věřím, že i tak si své čtenáře najde.

Tento materiál měl být původně rozhovorem jen s hlavním grabštejnským greenkeeperem Kubou Daňkem, protože se ale vše na hřišti děje v jeho úzké spolupráci s majitelem Janem Šefčíkem, rozhodli jsme se pro jiný postup...

V roce 1996 se nadšený rybář Honza Šefčík rohodl, že chce mít vlastní rybník. Shodou okolností k rybníku, který si vybral, patřilo i 15 hektarů luk, polí a lesů v grabštejnské podhradí. Když si uvědomil, že bude muset nějakým způsobem obhospodařovat i okolí rybníka, bylo již pozdě. Už se vrátit nedal. Původní myšlensky na pěstování moderního skotu (mufloni, sobi, losi, lamy nebo jednorožci) byly rodinou zamítnuty, a tak se golfové hřiště nabídlo jako východisko. Jistě není bez zajímavosti, že golf se Šefčíkovi začali učit hrát až ve chvíli, kdy byly již první jamky hotovy a na hřiště se začínali trousit první nadšenci ...

Jako známý lidumil se Honza Šefčík rohodl vydat na cestu hřiště veřejného, protože golf je dodnes v jeho očích krásnou hrou, která by měla být dostupná pro všechny. Z této cesty nesešel a dodnes úspěšně odolává trendům "zelených karet" či "osvědčení". Zahrát nechá prakticky každého, kdo si to chce zkusit. Jedinou podmínkou pro hru na Grabštejně je znalost základních pravidel golfu a slušného chování.

Na odpovědích, založených na věcných termínech a pojmech, se podílejí oba dva - greenkeeper i majitel. Navíc v tomto konkrétním případě není důvod pochybovat, že pouze dobrá spolupráce těchto dvou složek dokáže zajistit spokojenost hráčů. Hřiště podobná Grabštejnu, kde právě tento vztah nefunguje na jedničku, se vždy potácejí v problémech. Personál, koncepce i přístup k údržbě se na nich často střídá jako den a noc.

Vizitka
Prvotním důvodem pro založení hřiště bylo vlastnictví pozemků a zároveň odpor rodiny k jakékoliv zemědělské činnosti, která je na rozdíl od golfu nesmírně časově náročná. Začínali jsme šesti krátkými jamkami, které jsou součástí nynější akademie. Hřiště se do dnešní podoby postupně rozrůstalo. Kuba Daňko začínal jako hráč v roce 2003 a časem se vypracoval na nejlepšího hráče klubu, vzorného brigádníka. Dostudoval střední školu a po krátké zkušenosti v továrně zjistil, že tím správným směrem je golf. Majitel Honza Šefčík je mužem tisíce povolání a vypisovat jeho cestu na hřiště by bylo pro tento článek příliš dlouhé.

Ohlédnutí
Pohledy na sezónu jsou dva - sezóna sportovní a sezóna hřiště. Na poli sportovním se Kuba Daňko stal mistrem klubu a vypracoval se na hcp 3,3, což je klubový rekord. Honza Šefčík hrál za celý rok pouze třikrát. Tuto sezónu zná spíše přes okénko bagru ...

Kondice
Letos jsme výrazně zapracovali na stávajících malých bunkerech. Přemodelovali jsme je a počet navýšili na dvojnásobek. Také jsme znásobili jejich plochu. Touto úpravou jsme se snad posunuli z dobře sekané louky opět trochu blíže golfovému hřišti. Při úpravách bylo zpracováno 650 tun křemičitého písku a "uštvána" jedna multikára. Letošní vlhké počasí nám pomohlo udržet hřiště po celou sezónu v dobré kondici a co do kvality hracích ploch byla tato sezóna určitě nejlepší jakou pamatujeme. Abychom předešli vrtochům klimatických podmínek, vydali jsme se v srpnu na dlouhou cestu budování závlah, které mají být dokončeny na jaře 2012. Grabštejn pak přestane být nejsušším golfovým hřištěm ve střední Evropě.

Životní prostředí
Hřiště je budováno velice pozvolna a místní ochránci životního prostředí překvapivě pochopili, že golfové hřiště je zhodnocením krajiny. V tomto směru máme určitě štěstí, protože nemusíme svádět  nekonečné soudní a byrokratické boje s orgány všeho druhu. I zástupci obce s námi dosud velice úzce a přátelsky spolupracují, takže na problémy tohoto druhu si stěžovat nemůžeme. Myslím, že hřiště se vlastně již stalo nedílnou součástí obce a podhradí hradu Grabštejna, který leží v těsném sousedství a jiným parkem, než je ten náš, nedisponuje.

Údržba
Na hřišti pravidelně pracují tři lidé, kteří obhospodařují 9jamkovou akademii i velké hřiště, což činí bratru 40 hektarů. Tato trojice seká, hnojí, bagruje a zajišťuje vlastně kompletní servis celého hřiště.

Osiva, hnojiva
Pro zajištění co nejlepších travin spolupracujeme v oblasti hnojiv s firmou Eurogreen a osiva nám dodává Šlechtitelská stanice Větrov, která nás zásobuje travními semeny od začátku výstavby. Semeno je pečlivě vybíráno tak, aby vyhovovalo extrémně suchým podmínkám našeho areálu. Bez Větrova bychom dnes určitě nebyli tam, kde jsme.

Mechanizace
Budování strojového parku je asi příliš odvážný název pro náš systém. Je třeba si uvědomit, že Grabštejn je tak trochu "one man show". Nestojí za námi síla tuzemského nebo zahraničního kapitálu a hřiště (včetně strojového parku) je budováno tak nějak z ruky do huby. Koncepci bychom ve strojovém parku marně hledali. Samozřejmě, že máme oblíbené značky a snažíme se pořizovat vybavení firem Ransomes, Jacobsen, Toro a John Deere, protože tyto značky jsou i v našich krajích poměrně rozšířené a zajišťují kvalitní servis a dostupnost náhradních dílů... Děláme, co můžeme.

Závlaha
Z dnešního pohledu se na tuto otázku nedá odpovědět jinak než "Není". To je ovšem letošní situace. Jak již bylo zmíněno, budování závlah je v plném proudu. Do začátku příští sezóny chceme mít hřiště plně pokryto závlahami systému Rain Bird.

Chování
Nebudeme se pouštět do polemik k chování golfistů. Ti jsou u nás stejní jako všude jinde. Někdo se ke hřišti chová s úctou a někdo jako ke zlé tchýni. Myslím, že je marné se snažit golfisty vychovávat za každou cenu. Je to na každém z nás, aby si vybral tu svou cestu, kterou se vydat. Každý hráč golfu si musí sám uvědomit, že pokud se chová ke hřišti přátelsky a s úctou, nedělá to pro ostatní ani pro majitele, ale že to dělá hlavně pro sebe a pro své příští kolo.

Hra
Greenkeeper golf hrát musí. Proto se naše hřiště zvedlo s příchodem Kuby Daňka na pozici hlavního greenkeepera. Pohled údržby je totiž strašně málo. Sekáč, který nehraje golf, sice může posekat stejně kvalitně, jako sekáč, který hraje, ale ten, který hraje, všemu dá vždycky něco navíc. Hrající greenkeeper totiž ví, co je třeba a dokáže hřiště vyšperkovat různými zajímavými detaily. Některé nemusejí být nutné, ale všichni hráči je na hřišti očekávají jako samozřejmost. I my vidíme rezervy, na jejichž řešení zatím bohužel není čas. ale snažíme se postupně propracovat i k těm méně podstatným věcem, které dělají hřiště hřištěm.

Vzdělávání
Rozhodně jej nebereme na lehkou váhu. Každý náš stroj je vybaven speciální kapsou na osvětové materiály a nástěnka ve stodole je plná letáků s dobrými radami. Bohužel, ať je náš vztah ke vzdělání jakýkoliv, jsme limitování časem, který máme k dispozici. Pokud je to možné, snažíme se pochopitelně účastnit kurzů a seminářů na travní téma, ale určitě bychom uvítali, kdyby to mohlo být častěji. Věřím, že i v tomto směru se časem zlepšíme. Snažíme se pravidelně navštěvovat spřátelená hřiště, protože kde jinde chcete načerpat více praktických užitečných informací, než ze zkušeností zkušenějších. Na tomto místě bychom chtěli pochválit práci Českého svazu greenkeeperů, který se o své "ovečky" stará velice svědomitě.

Budoucnost
Snad nám vydrží nadšení, optimismus - a našim rodinám shovívavost!Dnes je úterý
21.9.2021:Hřiště otevřeno!
Course open!
Kliknutím na obrázek se vám stáhne a zobrazí velmi užitečný přehled CO a JAK okolo nových hendikepů od roku 2020.

Podstatné je, že spočítat si "... o kolik jsem se zlepšil" hned po odevzdání skórky už reálně nejde a musí se počkat minimálně do druhého dne, než se to vše přepočte na federačním serveru (u turnajů totiž taky záleží i na tom, jak hráli ti okolo).


Další Mistrovský víkend
Máme za sebou další mistrovský víkend. Na Mezinárodním Mistrovství České republiky mid-amatérů v Praze na Černém Mostě náš klub reprezentoval Honza Jan Martiník, který se po váhavém začátku v každém dalším kole zlepšoval a vypracoval se nakonec na parádní 13. místo, což po letošním rozšíření kategorie o hráče od 25 let má obzvlášť velkou hodnotu. Do turnaje nastoupil také Alex Janata, kterému se bohužel nedařilo a neprošel cuttem.
 
Na Kaskádě v Brně souběžně probíhalo Mezinárodní Mistrovství České republiky juniorů, tedy hráčů do 21 let. Ani na tomto turnaje jsme nebyli bez zastoupení. Bobeška Burdová trpělivě pracovala od začátku turnaje a i když nebylo vše ideální a i když stále tahala za kratší konec, fantastickou druhou devítkou finálového kola a klíčovým posledním puttem turnaje urvala 2. místo.
 
Oběma reprezentantům gratulujeme a děkujeme.
 
Photo: Ivan Paggio

Grabštejnští muži se vracejí do II. ligy

Dlouhé tři roky se grabštejnský tým mužů potácel na samém dně ligových soutěží a vůbec to nevypadalo, že by se to mělo v nejbližší době změnit. Letos však zabojoval, v první části v Bohdanči si vybudoval pohodlný náskok před svým nejbližším pronásledovatelem a ve druhé části na Ypsilonce již pouze potvrdil, že je ve své soutěži pro letošek jasným šampiónem. Ve složení Alex Janata, Ondra Šmol, Kuba Keller, Kuba Martinů, Honza Martiník, Honza Slechan a Honza Šefčík III si Grabštejn došel pro II. ligu. Gratulujeme a děkujeme!
Konečné výsledky najdete zde.

 

 

1. ligový víkend 2021

Ve dnech 12. a 13. června 2021 probíhal první ligový víkend této sezóny a úspěšně do svých soutěží vstoupily všechny tři ligové týmy našeho klubu.

2. liga žen - Mladé Buky - průběžné 9. místo obsadilo ženské "béčko" ve složen ...

Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky

Ve dnech 27.-30. května 2021 proběhlo na Dýšině Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky, tedy jeden ze dvou vrcholných šampionátů pořádaných v České republice. 

I náš klub měl v tomto turnaji své zastoupení. V kategor ...

Mimosa Hills Intercollegiate

Na turnaji Mimosa Hills Intercollegiate obsadila naše reprezentantka Bobeška Burdová 5. místo.

Páté místo držela již po druhém kole a ve třetím to dlouho vypadalo velice dobře. Smolná série jamek na konci dr ...

DTSV 2020
Grabštejnský mládežnický golf se po 5 letech opět vrátil na výsluní a to ve stejné kategorii jako v roce 2015. Tenkrát ovládla tradičně nejkvalitnější kategorii, tedy kategorii kadetek Bobeška Burdová a letos, v roce 2020, to stejné dokázala Kačka Husáková.  - v kategorii starších žákyň ...
Víkend Mezinárodních mistrovství České republiky
Ve dnech 18. - 20. července 2019 proběhla první dvě Mezinárodní Mistrovství České republiky. Na Kácově se hráli MID amatéři a Grabštejn zastupoval Honza Martiník. Po slušných prvních dvou kolech se to v sobotu moc nepovedlo. To je sice pravda, ale na druhou stranu v osmdesátihlavém startovním ...
LET Access Series 2019 - Amundi Czech Ladies Challenge Konopiště
Historicky poprvé vám můžeme napsat vynikající zprávu - Bobeška Burdová získala kartu na turnaj druhé nejvyšší evropské série LET Access Series 2019, který se bude hrát ve dnech 1. - 3. srpna 2019 na Konopišti.  Detailní informace k turnaji najdete kliknutím zde. foto: Ivan Pagg ...
Grabštejn v nároďáku
Důležitou událost pro grabštejnský golf jsme zaznamenali v minulém týdnu a musíme se o ni s vámi podělit. Ačkoliv Honza Martiník není naším domovským členem, je tak nějak vlastně náš a o to větší byla naše radost, když se na minulý týden na federačním serveru objevila sestava seniorské reprez ...
Krajský přebor mužů
Na hřišti Queens Park Golf Clubu Myštěves se ve dnech 16. a 17. června 2018 odehrála první část krajského přeboru Východ A, tedy soutěže, kterou letos hraje náš mužský tým. Do bojů nastoupilo celkem 15 týmů a grabštejnští mezi nimi vybojovali průběžné šesté místo, což vzhledem k sestavě, která by ...
 1   2   3   4   5 
 6   7   8   9   10 
 11   12   13   14   15 

Co je zde nového |  Panoramata jamek |  Hřiště na mapě
Služby & Ceník |  Turnaje GCG |  Trenéři a cvičitelé |  Členská základna
Mládež |  Klubové statistiky |  Fotogalerie |  Články
Golfová abeceda |  Otázky a odpovědi

© NETSYSTEM Int. a.s. 
2008 - 2021