Golf Club Grabštejn   


Titulní strana
Co je zde nového
Služby & Ceník
Hřiště 18 jamek
Hřiště 2017 - mapa
Hřiště 2017 - birdies
Akademie 9 jamek
Akademie - mapa
Akademie - birdies
Historie hřiště
Hřiště 2008 - birdies
Hřiště 2008 - pohledy
Golfový klub
Golfový klub Grabštejn
Mistři klubu, rekordy
Grabštejn Cup
Turnaje GCG
Trenéři a cvičitelé
Mládež
Klubové statistiky
Fotogalerie
Články
Golfová abeceda
Otázky a odpovědi
Kontakty


Jan Šefčík
Golf Club Grabštejn
IČ 26582864
čú. 0985773349/0800

email:
gcg@gcg.cz
webmaster@gcg.cz

telefon:
+420 607932216

GPS recepce:
50°50´31.677"N,
14°52´49,957"E

Servis golfových holí

- prodlužování holí
- zkracování holí
- tlustší nebo tenčí gripy
- výměna gripů
- výměna shaftů
- JUMBO gripy na putter

telefon: 602 488 027
Švih....
1.3.2011 11:00:16 / diskuse / zobrazeno: 1901x

... je pravděpodobně jedním ze základních atributů golfu. Pro většinu z nás není až tak důležitý, jako například nadšení, vůle a píle. Je však fakt, že i švih může mít na hru samotnou vliv. Naštěstí ve většině odborných publikací  a dokonce i téměř v každém golfovém filmu padne ta důležitá věta, že každý z nás má svůj vlastní švih a ten musí rozvíjet. Takže pokud snad šviháme úplně blbě, nemění to nic na faktu, že se jedná o náš vlastní švih a my jsme při skládání zelené karty přísahali, že jej budeme rozvíjet v bohatství i chudobě, ve zdraví i v nemoci a dokud nás smrt nerozdělí.

Otázka je, jestli všichni ti, kdo se po celý náš golfový život snaží náš švih ovlivnit, jsou to různí trenéři, cvičitelé, profesionálové, "profesionálové" a kolegové z flightu, rozvíjejí náš vlastní švih a nebo pouze svou představu o vzorovém švihu. Drobný problém bych totiž viděl v tom, že pokud je švih individuální, tak asi těžko budeme hledat švih vzorový. Asi se marně budeme snažit napodobit švih hráčů z televize, kteří mají většinou (až na sympatické výjimky) trochu jiné tělesné dispozice. Většina z nás za svůj golfový život vystřídá několik trenérů a zjistí, že po nich chce každý něco úplně jiného a v tom okamžiku se dostáváme opět k tomu, že má i každý trenér svůj vlastní švih nebo alespoň představu o něm. Všimněte si ale toho, že dobrý trenér se nesnaží váš švih od základu změnit, nýbrž vám pouze radí, jak ten váš vlastní drobnými úpravami vylepšit. To asi bude ta správná cesta, protože kdo z nás má čas na to, aby předělával svůj švih. 

Vraťme se tedy zpět k původní myšlence - ke švihu. Nemusíte se obávat, že bych se zde chtěl pouštět do nějakých odborných polemik a fundovaného hodnocení jednotlivých parametrů švihu. Pouze jsem si před začátkem sezóny myslel, že bychom mohli zmínit několik drobných detailů, které se švihu samotného týkají a jejich zhodnocení či rozbor nechám samozřejmě na vás.

Takový švih má pět základních parametrů, které ovlivňují celkový výsledek úderu. Abychom to zjednodušili, budeme rozebírat pohyb, který začíná u míče (založením hole za míč) a končí úderem. Jsou to: tempo, rytmus, délka a rychlost hlavy hole.

  • Tempo se vyjadřuje ve vteřinách a je to doba, za kterou napřáhnete a švihnete.
  • Rytmus je poměr mezi nápřahem a úderem, přičemž by tyto hodnoty měly být v poměru 3:1. Úder by tedy měl trvat jednu třetinu nápřahu.
  • Délka švihu je úhel, do kterého napřahujete levou rukou (leváci pravou)
  • Rychlost hlavy hole je rychlost hlavy hole v okamžiku úderu do míče 

Abychom se mohli alespoň trochu orientovat ve výsledcích vlastního švihu, použiji jako referenční hodnoty měření provedené na PGA v roce 2004. Bohužel zveřejněny byly pouze dva parametry - tempo a rytmus.

Průměrné tempo osmdesáti měřených hráčů je 1,07 sec. a průměrný rytmus byl naměřen 24,6%. Ovšem i u těchto hráčů se ukázalo, že rozdíly jsou poměrně zásadní. Zatímco Annika Sorenstam či Jesper Parnevik mají tempo 0,90 sec. Jerry Kelly švihá za 1,33 sec. U rytmu již tak velké rozdíly nejsou. Z toho vyplývá, že poměr 3:1 je opravdu standart, kterému bychom se asi měli přiblížit.

Při měření vzorku grabštejnských hráčů se ukázalo, že k těmto hodnotám moc neblížíme. To ovšem má také své vysvětlení. Šviháme pomaleji, protože máme našviháno daleko méně než oni a musíme se více soustředit na udržení linie a na jednotlivé fáze celého pohybu. Náš rytmus činní spíše třetinu celého pohybu než čtvrtinu, protože nedokážeme plně využít pohyb celého těla a zrychlit hůl směrem dolů tak jako oni. Co se týče rychlosti hlavy hole, záměrně jsem se do detailů nepouštěl, protože a) nemám k dispozici údaje profesionálů k porovnání a b) se tato rychlost liší podle zvolené hole a podle typu úderu, který právě hrajete, takže to asi není až tak jednoznačně porovnatelné.

A nyní se dostáváme k pátému parametru, který je pro mě osobně parametrem kritickým - trefit holí míček tak, aby letěl nahoru a daleko. To bohužel neumím ani změřit ani provádět v požadované kvalitě. 

Ponaučení si musí najít každý sám. Já osobně bych se nehnal za dramatickými změnami naměřených hodnot. Pouze se budu snažit, aby byly co nejkonzistentnější, protože potom dosáhnu švihu, který bude stále stejný (ač třeba ne ideální) a budu moci předvídat jeho výsledek, což je pro strategii hry asi to nejdůležitější. Všichni přeci víme, že není důležité jak, ale kam zahrajeme a všem je nám jistě milejší hnusná stometrová topinka na fairwayi než překrásně tvarovaný dvěstěosmdesátimetrový drive uprostřed lesa.

Poslední částí tohoto pojednání je tabulka s naměřenými hodnotami grabštejnského vzorku:

jméno tempo rytmus délka rychlost rychlost min/max
Andy 1,45 26,3 155 101 95/105
Kuba 1,42 25,5 150 132 127/138
Standa 1,49 28,7 164 114 109/117
Ali 1,36 28,1 130 93 92/95
Bobeška 1,55 28,4 130 100 97/103
Leoš 1,09 30,9 170 129 121/145
Bohouš 1,17 30,1 172 127 124/135
Tomča 1,31 29,2 173 105 100/111
Honza 1,58 30,3 189 109 106/113

V případě, že chcete znát své hodnoty, ozvěte se a zorganizujeme další měřící den.Dnes je úterý
21.9.2021:Hřiště otevřeno!
Course open!
Kliknutím na obrázek se vám stáhne a zobrazí velmi užitečný přehled CO a JAK okolo nových hendikepů od roku 2020.

Podstatné je, že spočítat si "... o kolik jsem se zlepšil" hned po odevzdání skórky už reálně nejde a musí se počkat minimálně do druhého dne, než se to vše přepočte na federačním serveru (u turnajů totiž taky záleží i na tom, jak hráli ti okolo).


Další Mistrovský víkend
Máme za sebou další mistrovský víkend. Na Mezinárodním Mistrovství České republiky mid-amatérů v Praze na Černém Mostě náš klub reprezentoval Honza Jan Martiník, který se po váhavém začátku v každém dalším kole zlepšoval a vypracoval se nakonec na parádní 13. místo, což po letošním rozšíření kategorie o hráče od 25 let má obzvlášť velkou hodnotu. Do turnaje nastoupil také Alex Janata, kterému se bohužel nedařilo a neprošel cuttem.
 
Na Kaskádě v Brně souběžně probíhalo Mezinárodní Mistrovství České republiky juniorů, tedy hráčů do 21 let. Ani na tomto turnaje jsme nebyli bez zastoupení. Bobeška Burdová trpělivě pracovala od začátku turnaje a i když nebylo vše ideální a i když stále tahala za kratší konec, fantastickou druhou devítkou finálového kola a klíčovým posledním puttem turnaje urvala 2. místo.
 
Oběma reprezentantům gratulujeme a děkujeme.
 
Photo: Ivan Paggio

Grabštejnští muži se vracejí do II. ligy

Dlouhé tři roky se grabštejnský tým mužů potácel na samém dně ligových soutěží a vůbec to nevypadalo, že by se to mělo v nejbližší době změnit. Letos však zabojoval, v první části v Bohdanči si vybudoval pohodlný náskok před svým nejbližším pronásledovatelem a ve druhé části na Ypsilonce již pouze potvrdil, že je ve své soutěži pro letošek jasným šampiónem. Ve složení Alex Janata, Ondra Šmol, Kuba Keller, Kuba Martinů, Honza Martiník, Honza Slechan a Honza Šefčík III si Grabštejn došel pro II. ligu. Gratulujeme a děkujeme!
Konečné výsledky najdete zde.

 

 

1. ligový víkend 2021

Ve dnech 12. a 13. června 2021 probíhal první ligový víkend této sezóny a úspěšně do svých soutěží vstoupily všechny tři ligové týmy našeho klubu.

2. liga žen - Mladé Buky - průběžné 9. místo obsadilo ženské "béčko" ve složen ...

Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky

Ve dnech 27.-30. května 2021 proběhlo na Dýšině Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky, tedy jeden ze dvou vrcholných šampionátů pořádaných v České republice. 

I náš klub měl v tomto turnaji své zastoupení. V kategor ...

Mimosa Hills Intercollegiate

Na turnaji Mimosa Hills Intercollegiate obsadila naše reprezentantka Bobeška Burdová 5. místo.

Páté místo držela již po druhém kole a ve třetím to dlouho vypadalo velice dobře. Smolná série jamek na konci dr ...

DTSV 2020
Grabštejnský mládežnický golf se po 5 letech opět vrátil na výsluní a to ve stejné kategorii jako v roce 2015. Tenkrát ovládla tradičně nejkvalitnější kategorii, tedy kategorii kadetek Bobeška Burdová a letos, v roce 2020, to stejné dokázala Kačka Husáková.  - v kategorii starších žákyň ...
Víkend Mezinárodních mistrovství České republiky
Ve dnech 18. - 20. července 2019 proběhla první dvě Mezinárodní Mistrovství České republiky. Na Kácově se hráli MID amatéři a Grabštejn zastupoval Honza Martiník. Po slušných prvních dvou kolech se to v sobotu moc nepovedlo. To je sice pravda, ale na druhou stranu v osmdesátihlavém startovním ...
LET Access Series 2019 - Amundi Czech Ladies Challenge Konopiště
Historicky poprvé vám můžeme napsat vynikající zprávu - Bobeška Burdová získala kartu na turnaj druhé nejvyšší evropské série LET Access Series 2019, který se bude hrát ve dnech 1. - 3. srpna 2019 na Konopišti.  Detailní informace k turnaji najdete kliknutím zde. foto: Ivan Pagg ...
Grabštejn v nároďáku
Důležitou událost pro grabštejnský golf jsme zaznamenali v minulém týdnu a musíme se o ni s vámi podělit. Ačkoliv Honza Martiník není naším domovským členem, je tak nějak vlastně náš a o to větší byla naše radost, když se na minulý týden na federačním serveru objevila sestava seniorské reprez ...
Krajský přebor mužů
Na hřišti Queens Park Golf Clubu Myštěves se ve dnech 16. a 17. června 2018 odehrála první část krajského přeboru Východ A, tedy soutěže, kterou letos hraje náš mužský tým. Do bojů nastoupilo celkem 15 týmů a grabštejnští mezi nimi vybojovali průběžné šesté místo, což vzhledem k sestavě, která by ...
 1   2   3   4   5 
 6   7   8   9   10 
 11   12   13   14   15 

Co je zde nového |  Panoramata jamek |  Hřiště na mapě
Služby & Ceník |  Turnaje GCG |  Trenéři a cvičitelé |  Členská základna
Mládež |  Klubové statistiky |  Fotogalerie |  Články
Golfová abeceda |  Otázky a odpovědi

© NETSYSTEM Int. a.s. 
2008 - 2021