Golf Club Grabštejn   


Titulní strana
Co je zde nového
Služby & Ceník
Hřiště 18 jamek
Hřiště 2017 - mapa
Hřiště 2017 - birdies
Akademie 9 jamek
Akademie - mapa
Akademie - birdies
Historie hřiště
Hřiště 2008 - birdies
Hřiště 2008 - pohledy
Golfový klub
Golfový klub Grabštejn
Mistři klubu, rekordy
Grabštejn Cup
Turnaje GCG
Trenéři a cvičitelé
Mládež
Klubové statistiky
Fotogalerie
Články
Golfová abeceda
Otázky a odpovědi
Kontakty


Jan Šefčík
Golf Club Grabštejn
IČ 26582864
čú. 0985773349/0800

email:
gcg@gcg.cz
webmaster@gcg.cz

telefon:
+420 607932216

GPS recepce:
50°50´31.677"N,
14°52´49,957"E

Servis golfových holí

- prodlužování holí
- zkracování holí
- tlustší nebo tenčí gripy
- výměna gripů
- výměna shaftů
- JUMBO gripy na putter

telefon: 602 488 027
Výpočty obtížnosti
22.11.2010 22:12:52 / diskuse / zobrazeno: 1732x

Golf je určitě jeden z nejspravedlivějších sportů. Rozhodčí mají za úkol pouze dohled nad dodržováním pravidel a jejich výklad. Nehodnotí umělecký dojem, nemohou nikomu připískávat a i když mohou mít své oblíbence, nemohou jim pomáhat. Co si uhrajete, to máte a když si to uhrajete, musíte si to také umět spočítat. 

Během samotné hry je lepší nepočítat. Nejlepší ze všeho je vůbec nevědět, jak na tom jste, ale ve chvíli, kdy odejdete z poslední jamky, je dobré si na skórekartu zapsat celkový součet odehraných ran, aby mělo vedení turnaje ulehčenou kontrolu zapsaného výsledku. Samozřejmě, že sečíst skórekartu umí každý, ale z uhraného výsledku si může každý sám vypočítat mnoho dalších informací. To jsme již probírali v jiných článcích. Dnes se ovšem podíváme na "hrací hendikep".

Každý hráč má na každém hřišti svůj vlastní hrací hendikep. Dalo by se skoro říci, že je každý hráč na každém hřišti doma. Když tam má vlastní hrací hendikep, tak by to tak logicky mělo být. Hrací hendikep většinou hledáme v recepci nebo někde na nástěnce a je vždy dobré si ho zjistit před začátkem hry. Jedině tak potom můžete na hřišti pracovat se svými osobními pary a hrát klidněji.

Hrací hendikep vychází z obtížnosti hřiště. Je-li hřiště dostavěno do hratelné podoby, přijde pan nomovač a hřiště znormuje. Jedině tak se totiž dají hrát na daném hřišti turnaje na úpravu hendikepu. Na konci normovacího procesu jsou hřišti vypočítány základní hodnoty, ze kterých se následně všechny naše výpočty odvíjejí. Par hřiště je jasný, ten si vysvětlovat nemusíme, ale další údaje již tak jasné nejsou a proto se na ně podíváme trochu blíže.

V případě, že tabulku hracích hendikepů na hřišti nenajdeme, můžeme si pomoci i jinak - můžeme si ho poměrně jednoduše vypočítat. Každé hřiště totiž má dva parametry, které nám pomohou. Je to SR a CR. Možná vás teď trochu znervózní fakt, že pro Českou republiku a pro Slovenskou republiku je hřiště hodnoceno jinak. Nemusíte se ovšem bát zkratky totiž nejsou zeměpisné, ale anglické. SR je slope rating a CR je course rating. Course rating je skóre, které by na daném hřišti měl hrát  scratch hráč (hráč s hcp 0) a slope rating vyjadřuje obtížnost hřiště. Čím vyšší SR, tím obtížnější je hřiště. Minimální hodnota je 55, maximální 155.

Chceme-li tedy vypočítat svůj hrací hendikep na daném hřišti, potřebujeme k tomu následující ingredience:
- par hřiště
- vlastní přesný hendikep
- slope rating hřiště
- course rating hřiště
- kalkulačku

Máme-li všechny tyto údaje a potřebné vybavení, použijeme vzorec:

hrací HCP = přesný HCP x (SR/113) + (CR - par hřiště)

Hrací hendikep potom rozdělíme mezi jednotlivé jamky podle jejich hendikepu a můžeme vyrazit na hřiště. A nezapomeňte, že jak course rating, tak i slope rating má každá sada odpališť jiný. Musíte tedy vždy vycházet ze správných čísel! Tak ať vám to vychází.
Dnes je úterý
15.6.2021:Hřiště otevřeno!
Course open!
Kliknutím na obrázek se vám stáhne a zobrazí velmi užitečný přehled CO a JAK okolo nových hendikepů od roku 2020.

Podstatné je, že spočítat si "... o kolik jsem se zlepšil" hned po odevzdání skórky už reálně nejde a musí se počkat minimálně do druhého dne, než se to vše přepočte na federačním serveru (u turnajů totiž taky záleží i na tom, jak hráli ti okolo).


Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky

Ve dnech 27.-30. května 2021 proběhlo na Dýšině Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky, tedy jeden ze dvou vrcholných šampionátů pořádaných v České republice. 

I náš klub měl v tomto turnaji své zastoupení. V kategorii žen nastoupila do hry Bobeška Burdová, která ve čtvrteční kvalifikaci rozhodující o nasazení do finálového pavouka s výkonem 71 ran o 6 ran porazila všechny soupeřky a do finálových bojů šla z prvního místa.

Další čtyři kola, ve kterých postupně odpadaly papírové favoritky ze startovního pole odehrála bez nejmenšího zaváhání a vlastně pouze jednou se dostala do situace, že by prohrávala. Ti z vás, kteří jste tam byli, mi jistě dáte za pravdu, že hrála opravdu ve vrcholné formě.

První zaváhání přišlo až v samotném finále, přičemž rozhodně nelze říci, že by hrála hůře. Jenom se od ní trošku odvrátilo štěstíčko.

2. místo na Mistrovství republiky je ohromný úspěch jak pro Bobešku, tak i pro grabštejnský golf a i my se připojujeme ke gratulaci.


Mimosa Hills Intercollegiate

Na turnaji Mimosa Hills Intercollegiate obsadila naše reprezentantka Bobeška Burdová 5. místo.

Páté místo držela již po druhém kole a ve třetím to dlouho vypadalo velice dobře. Smolná série jamek na konci druhé kola ale nakonec lepší umístění nedovolila.

Gratulujeme a přejeme hodně štěstí do finále konference, které proběhne ve dnech 14. - 17. dubna 2021 na hřišti The Patriot Golf Course v Jižní Karolíně.

foto: Tomáš Petrášek


DTSV 2020
Grabštejnský mládežnický golf se po 5 letech opět vrátil na výsluní a to ve stejné kategorii jako v roce 2015. Tenkrát ovládla tradičně nejkvalitnější kategorii, tedy kategorii kadetek Bobeška Burdová a letos, v roce 2020, to stejné dokázala Kačka Husáková.  - v kategorii starších žákyň ...
Víkend Mezinárodních mistrovství České republiky
Ve dnech 18. - 20. července 2019 proběhla první dvě Mezinárodní Mistrovství České republiky. Na Kácově se hráli MID amatéři a Grabštejn zastupoval Honza Martiník. Po slušných prvních dvou kolech se to v sobotu moc nepovedlo. To je sice pravda, ale na druhou stranu v osmdesátihlavém startovním ...
LET Access Series 2019 - Amundi Czech Ladies Challenge Konopiště
Historicky poprvé vám můžeme napsat vynikající zprávu - Bobeška Burdová získala kartu na turnaj druhé nejvyšší evropské série LET Access Series 2019, který se bude hrát ve dnech 1. - 3. srpna 2019 na Konopišti.  Detailní informace k turnaji najdete kliknutím zde. foto: Ivan Pagg ...
Grabštejn v nároďáku
Důležitou událost pro grabštejnský golf jsme zaznamenali v minulém týdnu a musíme se o ni s vámi podělit. Ačkoliv Honza Martiník není naším domovským členem, je tak nějak vlastně náš a o to větší byla naše radost, když se na minulý týden na federačním serveru objevila sestava seniorské reprez ...
Krajský přebor mužů
Na hřišti Queens Park Golf Clubu Myštěves se ve dnech 16. a 17. června 2018 odehrála první část krajského přeboru Východ A, tedy soutěže, kterou letos hraje náš mužský tým. Do bojů nastoupilo celkem 15 týmů a grabštejnští mezi nimi vybojovali průběžné šesté místo, což vzhledem k sestavě, která by ...
1. liga žen Česká Lípa
Ve dnech 9. a 10. června 2018 se náš ženský prvoligový tým žen zúčastnil první části letošní 1. ligy družstev. Druhá nejvyšší soutěž družstev v České republice zahrnuje 12. týmů z východního regionu naší země.   Hřiště v České Lípě, které čekalo již více než měsíc na déšť, se konečně dočk ...
Nová reciprocita
Dobrá zpráva pro všechny grabštejnské golfisty - po několika jednáních v uplynulých týdnech se nám podařilo domluvit 30% slevu na hrací fee s Golfovým hřištěm Mstětice.
Mezinárodní juniorské Mistrovství Chorvatska
Ve dnech 29. září - 1. října 2017 proběhlo v chorvatském Záhřebu Mezinárodní juniorské Mistrovství Chorvatska. Na tomto turnaji náš klub reprezentovala Bobeška Burdová, která si ve velice těžkých podmínkách skvělým výkonem v posledním kole zajistila titul v kategorii do 21 let a od celkového ...
 1   2   3   4   5 
 6   7   8   9   10 
 11   12   13   14   15 

Co je zde nového |  Panoramata jamek |  Hřiště na mapě
Služby & Ceník |  Turnaje GCG |  Trenéři a cvičitelé |  Členská základna
Mládež |  Klubové statistiky |  Fotogalerie |  Články
Golfová abeceda |  Otázky a odpovědi

© NETSYSTEM Int. a.s. 
2008 - 2021