Golf Club Grabštejn   


Titulní strana
Co je zde nového
Služby & Ceník
Hřiště 18 jamek
Hřiště 2017 - mapa
Hřiště 2017 - birdies
Akademie 9 jamek
Akademie - mapa
Akademie - birdies
Historie hřiště
Hřiště 2008 - birdies
Hřiště 2008 - pohledy
Golfový klub
Golfový klub Grabštejn
Mistři klubu, rekordy
Grabštejn Cup
Turnaje GCG
Trenéři a cvičitelé
Mládež
Klubové statistiky
Fotogalerie
Články
Golfová abeceda
Otázky a odpovědi
Kontakty


Jan Šefčík
Golf Club Grabštejn
IČ 26582864
čú. 0985773349/0800

email:
gcg@gcg.cz
webmaster@gcg.cz

telefon:
+420 607932216

GPS recepce:
50°50´31.677"N,
14°52´49,957"E

Servis golfových holí

- prodlužování holí
- zkracování holí
- tlustší nebo tenčí gripy
- výměna gripů
- výměna shaftů
- JUMBO gripy na putter

telefon: 602 488 027

Výpočty obtížnosti
22.11.2010 22:12:52 / diskuse / zobrazeno: 1732x

Golf je určitě jeden z nejspravedlivějších sportů. Rozhodčí mají za úkol pouze dohled nad dodržováním pravidel a jejich výklad. Nehodnotí umělecký dojem, nemohou nikomu připískávat a i když mohou mít své oblíbence, nemohou jim pomáhat. Co si uhrajete, to máte a když si to uhrajete, musíte si to také umět spočítat. 

Během samotné hry je lepší nepočítat. Nejlepší ze všeho je vůbec nevědět, jak na tom jste, ale ve chvíli, kdy odejdete z poslední jamky, je dobré si na skórekartu zapsat celkový součet odehraných ran, aby mělo vedení turnaje ulehčenou kontrolu zapsaného výsledku. Samozřejmě, že sečíst skórekartu umí každý, ale z uhraného výsledku si může každý sám vypočítat mnoho dalších informací. To jsme již probírali v jiných článcích. Dnes se ovšem podíváme na "hrací hendikep".

Každý hráč má na každém hřišti svůj vlastní hrací hendikep. Dalo by se skoro říci, že je každý hráč na každém hřišti doma. Když tam má vlastní hrací hendikep, tak by to tak logicky mělo být. Hrací hendikep většinou hledáme v recepci nebo někde na nástěnce a je vždy dobré si ho zjistit před začátkem hry. Jedině tak potom můžete na hřišti pracovat se svými osobními pary a hrát klidněji.

Hrací hendikep vychází z obtížnosti hřiště. Je-li hřiště dostavěno do hratelné podoby, přijde pan nomovač a hřiště znormuje. Jedině tak se totiž dají hrát na daném hřišti turnaje na úpravu hendikepu. Na konci normovacího procesu jsou hřišti vypočítány základní hodnoty, ze kterých se následně všechny naše výpočty odvíjejí. Par hřiště je jasný, ten si vysvětlovat nemusíme, ale další údaje již tak jasné nejsou a proto se na ně podíváme trochu blíže.

V případě, že tabulku hracích hendikepů na hřišti nenajdeme, můžeme si pomoci i jinak - můžeme si ho poměrně jednoduše vypočítat. Každé hřiště totiž má dva parametry, které nám pomohou. Je to SR a CR. Možná vás teď trochu znervózní fakt, že pro Českou republiku a pro Slovenskou republiku je hřiště hodnoceno jinak. Nemusíte se ovšem bát zkratky totiž nejsou zeměpisné, ale anglické. SR je slope rating a CR je course rating. Course rating je skóre, které by na daném hřišti měl hrát  scratch hráč (hráč s hcp 0) a slope rating vyjadřuje obtížnost hřiště. Čím vyšší SR, tím obtížnější je hřiště. Minimální hodnota je 55, maximální 155.

Chceme-li tedy vypočítat svůj hrací hendikep na daném hřišti, potřebujeme k tomu následující ingredience:
- par hřiště
- vlastní přesný hendikep
- slope rating hřiště
- course rating hřiště
- kalkulačku

Máme-li všechny tyto údaje a potřebné vybavení, použijeme vzorec:

hrací HCP = přesný HCP x (SR/113) + (CR - par hřiště)

Hrací hendikep potom rozdělíme mezi jednotlivé jamky podle jejich hendikepu a můžeme vyrazit na hřiště. A nezapomeňte, že jak course rating, tak i slope rating má každá sada odpališť jiný. Musíte tedy vždy vycházet ze správných čísel! Tak ať vám to vychází.
Dnes je čtvrtek
8.12.2022:Hřiště uzavřeno!
Course closed!
Kliknutím na obrázek se vám stáhne a zobrazí velmi užitečný přehled CO a JAK okolo nových hendikepů od roku 2020.

Podstatné je, že spočítat si "... o kolik jsem se zlepšil" hned po odevzdání skórky už reálně nejde a musí se počkat minimálně do druhého dne, než se to vše přepočte na federačním serveru (u turnajů totiž taky záleží i na tom, jak hráli ti okolo).


Letošní golfová liga družstev začala 14. května 2022 dvěmi koly hranými na rány. Tým mužů a žen B hrál na Machníně ve II. lize, ženy A hrály I. ligu na Slavkově. Po prvních dvou kolech jsou muži na 7. a ženy B na 6. místě, A tým žen se umístil na 8. místě. To zname ...

Máme za sebou další mistrovský víkend. Na Mezinárodním Mistrovství České republiky mid-amatérů v Praze na Černém Mostě náš klub reprezentoval Honza Jan Martiník, který se po váhavém začátku v každém dalším kole zlepšoval a vypracoval se nakonec na parádní 13. místo, což po letošním rozšíření kate ...

Dlouhé tři roky se grabštejnský tým mužů potácel na samém dně ligových soutěží a vůbec to nevypadalo, že by se to mělo v nejbližší době změnit. Letos však zabojoval, v první části v Bohdanči si vybudoval pohodlný náskok před svým nejbližším pronásledovatelem a ve druhé části na Ypsilonce již pouze potvrdil, že je ve své soutěži pro letošek jasným šampiónem. Ve složení Alex Janata, Ondra Šmol, Kuba Keller, Kuba Martinů, Honza Martiník, Honza Slechan a Honza Šefčík III si Grabštejn došel pro II. ligu. Gratulujeme a děkujeme!
Konečné výsledky najdete zde.

 

 

Ve dnech 12. a 13. června 2021 probíhal první ligový víkend této sezóny a úspěšně do svých soutěží vstoupily všechny tři ligové týmy našeho klubu.

2. liga žen - Mladé Buky - průběžné 9. místo obsadilo ženské "béčko" ve složen ...

Ve dnech 27.-30. května 2021 proběhlo na Dýšině Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky, tedy jeden ze dvou vrcholných šampionátů pořádaných v České republice. 

I náš klub měl v tomto turnaji své zastoupení. V kategor ...

Na turnaji Mimosa Hills Intercollegiate obsadila naše reprezentantka Bobeška Burdová 5. místo.

Páté místo držela již po druhém kole a ve třetím to dlouho vypadalo velice dobře. Smolná série jamek na konci dr ...

Grabštejnský mládežnický golf se po 5 letech opět vrátil na výsluní a to ve stejné kategorii jako v roce 2015. Tenkrát ovládla tradičně nejkvalitnější kategorii, tedy kategorii kadetek Bobeška Burdová a letos, v roce 2020, to stejné dokázala Kačka Husáková.  - v kategorii starších žákyň ...
Ve dnech 18. - 20. července 2019 proběhla první dvě Mezinárodní Mistrovství České republiky. Na Kácově se hráli MID amatéři a Grabštejn zastupoval Honza Martiník. Po slušných prvních dvou kolech se to v sobotu moc nepovedlo. To je sice pravda, ale na druhou stranu v osmdesátihlavém startovním ...
Historicky poprvé vám můžeme napsat vynikající zprávu - Bobeška Burdová získala kartu na turnaj druhé nejvyšší evropské série LET Access Series 2019, který se bude hrát ve dnech 1. - 3. srpna 2019 na Konopišti.  Detailní informace k turnaji najdete kliknutím zde. foto: Ivan Pagg ...
Důležitou událost pro grabštejnský golf jsme zaznamenali v minulém týdnu a musíme se o ni s vámi podělit. Ačkoliv Honza Martiník není naším domovským členem, je tak nějak vlastně náš a o to větší byla naše radost, když se na minulý týden na federačním serveru objevila sestava seniorské reprez ...
 1   2   3   4   5 
 6   7   8   9   10 
 11   12   13   14   15 
 16 

Co je zde nového |  Panoramata jamek |  Hřiště na mapě
Služby & Ceník |  Turnaje GCG |  Trenéři a cvičitelé |  Členská základna
Mládež |  Klubové statistiky |  Fotogalerie |  Články
Golfová abeceda |  Otázky a odpovědi

© NETSYSTEM Int. a.s. 
2008 - 2022