Golf Club Grabštejn   


Titulní strana
Co je zde nového
Služby & Ceník
Hřiště 18 jamek
Hřiště 2017 - mapa
Hřiště 2017 - birdies
Akademie 9 jamek
Akademie - mapa
Akademie - birdies
Historie hřiště
Hřiště 2008 - birdies
Hřiště 2008 - pohledy
Golfový klub
Golfový klub Grabštejn
Mistři klubu, rekordy
Grabštejn Cup
Turnaje GCG
Trenéři a cvičitelé
Mládež
Klubové statistiky
Fotogalerie
Články
Golfová abeceda
Otázky a odpovědi
Kontakty


Jan Šefčík
Golf Club Grabštejn
IČ 26582864
čú. 0985773349/0800

email:
gcg@gcg.cz
webmaster@gcg.cz

telefon:
+420 607932216

GPS recepce:
50°50´31.677"N,
14°52´49,957"E

Servis golfových holí

- prodlužování holí
- zkracování holí
- tlustší nebo tenčí gripy
- výměna gripů
- výměna shaftů
- JUMBO gripy na putter

telefon: 602 488 027
Co všechno může být pohyblivá závada?
27.4.2010 11:37:34 / zobrazeno: 1972x

Dnes jsem se dostal do zajímavé situace, kterou jsme s našimi nesporně rozsáhlými znalostmi pravidel ve flightu nedokázali vyřešit. Situace byla natolik zajímavá, že jsem se rozhodl prozkoumat pravidla podrobněji a pokusit se najít to správné řešení, abychom byli příště chytřejší. Chcete být příště také chytřeší?

Na tříparu jsem odpálil z týčka mírný fade a míč vletěl do břízy, od které se odrazil. Vydali jsme se míč hledat a následně jsme jej i našli. Ležel uprostřed mraveniště a protože mravenci nevěděli, že se s míčem nesmí pohybovat, rozhodli se, že si jej schovají na horší časy. Bylo to takové to mraveniště, které není nahoru, ale dolů. Tedy horní část mraveniště byla zároveň se zemí a ve chvíli, kdy jsme míček našli, mohli jsme pozorovat, jak postupně mizí v mraveništi. Rychlé rozhodnutí bylo tedy nezbytné, protože za další dvě až tři minuty by míč již zmizel úplně. Protože jsme nevěděli, jak situaci vyřešit, došel jsem k závěru, že plný švih ostrým eskem určitě mraveništěm projde a byl jsem ochoten riskovat i několik nevinných mravenčích životů. Nakonec jsem ale zbaběle přistoupil k variantě, že si míček holí z mraveniště pouze vyhodím, protože mravenci se tvářili dost agresivně a ve hře byla i varianta, že právě v tomto mraveništi žije Ferda. Vyhození míčku jsem započítal jako úder a za spokojeného mručení všech přítomných mravenců jsem pokračoval ve hře.

Takže co na to pravidla? Nic. V pravidlech jsem žádnou konkrétní zmínku o mravencích nenašel. Další možností, kde se dají mravenci hledat jsou "Rozhodnutí" a ta se nakonec ukázala být tou správnou volbou.

Rozhodnutí 23/5
Mraveniště je volný přírodní předmět a hráč je oprávněn jej odstranit podle pravidla 23-1, které nám ovšem říká, že je to sice beztrestné, ale míč se při tomto odstraňování nesmí pohnout, jinak jsme podle pravidla 18-2a trestáni jednou trestnou ranou. Zkuste odstranit mraveniště, ve kterém leží míč, aniž by se míč pohnul. Pěkně jehličku po jehličce, opatrně, jednoho mravence za druhým a to se tam ti hajzlíci stále vracejí... To asi nejde.

Máme ještě další možnost:
Místní pravidla mohou prohlásit mraveniště za půdu v opravě. Mraveniště je volný přírodní předmět a může být odstraněn. Nelze zde aplikovat beztrestnou úlevu. Některá mraveniště jsou kuželovitého tvaru a tvrdá a jejich odstranění není možné, ale úleva podle pravidla 25-1b není přípustná neboť mravenec není hrabavé zvíře. Pokud takové mraveniště brání řádné hře, mohou místní pravidla umožnit beztrestnou úlevu? Ano. Místní pravidla mohou prohlásit takové mraveniště za půdu v opravě. Takové místní pravidlo je opodstatněné na hřištích, kde se vyskytují červení mravenci. Mraveniště červených mravenců je odstranitelné, ale jeho odstraňování způsobuje jejich rojení. Pokud k němu dojde, kdokoliv v blízkosti je v nebezpečí pokousání mravenci a kousnutí červeným mravencem může způsobit vážné zdravotní problémy.

Poslední a asi nejrozumnější variantou řešení mravenčího problému je ovšem aplikace rozhodnutí 1-4/10.
Pokud místní pravidla neumožňují úlevu na červené mravence a míč leží tak blízko mraveniště, že by hráč mohl být v nebezpečí, hráč je oprávněn užít úlevy podle rozhodnutí 1-4/10. Toto rozhodnutí praví, že  je nesmyslné vystavovat hráče nebezpečným situacím a zároveň nespravedlivé hráče v takové situaci trestat a proto je možno uplatnit beztrestnou úlevu - freedrop na délku jedné hole...

Mravencům zdar a červeným zvlášť!

 Dnes je úterý
15.6.2021:Hřiště otevřeno!
Course open!
Kliknutím na obrázek se vám stáhne a zobrazí velmi užitečný přehled CO a JAK okolo nových hendikepů od roku 2020.

Podstatné je, že spočítat si "... o kolik jsem se zlepšil" hned po odevzdání skórky už reálně nejde a musí se počkat minimálně do druhého dne, než se to vše přepočte na federačním serveru (u turnajů totiž taky záleží i na tom, jak hráli ti okolo).


Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky

Ve dnech 27.-30. května 2021 proběhlo na Dýšině Mezinárodní Mistrovství ČR ve hře na jamky, tedy jeden ze dvou vrcholných šampionátů pořádaných v České republice. 

I náš klub měl v tomto turnaji své zastoupení. V kategorii žen nastoupila do hry Bobeška Burdová, která ve čtvrteční kvalifikaci rozhodující o nasazení do finálového pavouka s výkonem 71 ran o 6 ran porazila všechny soupeřky a do finálových bojů šla z prvního místa.

Další čtyři kola, ve kterých postupně odpadaly papírové favoritky ze startovního pole odehrála bez nejmenšího zaváhání a vlastně pouze jednou se dostala do situace, že by prohrávala. Ti z vás, kteří jste tam byli, mi jistě dáte za pravdu, že hrála opravdu ve vrcholné formě.

První zaváhání přišlo až v samotném finále, přičemž rozhodně nelze říci, že by hrála hůře. Jenom se od ní trošku odvrátilo štěstíčko.

2. místo na Mistrovství republiky je ohromný úspěch jak pro Bobešku, tak i pro grabštejnský golf a i my se připojujeme ke gratulaci.


Mimosa Hills Intercollegiate

Na turnaji Mimosa Hills Intercollegiate obsadila naše reprezentantka Bobeška Burdová 5. místo.

Páté místo držela již po druhém kole a ve třetím to dlouho vypadalo velice dobře. Smolná série jamek na konci druhé kola ale nakonec lepší umístění nedovolila.

Gratulujeme a přejeme hodně štěstí do finále konference, které proběhne ve dnech 14. - 17. dubna 2021 na hřišti The Patriot Golf Course v Jižní Karolíně.

foto: Tomáš Petrášek


DTSV 2020
Grabštejnský mládežnický golf se po 5 letech opět vrátil na výsluní a to ve stejné kategorii jako v roce 2015. Tenkrát ovládla tradičně nejkvalitnější kategorii, tedy kategorii kadetek Bobeška Burdová a letos, v roce 2020, to stejné dokázala Kačka Husáková.  - v kategorii starších žákyň ...
Víkend Mezinárodních mistrovství České republiky
Ve dnech 18. - 20. července 2019 proběhla první dvě Mezinárodní Mistrovství České republiky. Na Kácově se hráli MID amatéři a Grabštejn zastupoval Honza Martiník. Po slušných prvních dvou kolech se to v sobotu moc nepovedlo. To je sice pravda, ale na druhou stranu v osmdesátihlavém startovním ...
LET Access Series 2019 - Amundi Czech Ladies Challenge Konopiště
Historicky poprvé vám můžeme napsat vynikající zprávu - Bobeška Burdová získala kartu na turnaj druhé nejvyšší evropské série LET Access Series 2019, který se bude hrát ve dnech 1. - 3. srpna 2019 na Konopišti.  Detailní informace k turnaji najdete kliknutím zde. foto: Ivan Pagg ...
Grabštejn v nároďáku
Důležitou událost pro grabštejnský golf jsme zaznamenali v minulém týdnu a musíme se o ni s vámi podělit. Ačkoliv Honza Martiník není naším domovským členem, je tak nějak vlastně náš a o to větší byla naše radost, když se na minulý týden na federačním serveru objevila sestava seniorské reprez ...
Krajský přebor mužů
Na hřišti Queens Park Golf Clubu Myštěves se ve dnech 16. a 17. června 2018 odehrála první část krajského přeboru Východ A, tedy soutěže, kterou letos hraje náš mužský tým. Do bojů nastoupilo celkem 15 týmů a grabštejnští mezi nimi vybojovali průběžné šesté místo, což vzhledem k sestavě, která by ...
1. liga žen Česká Lípa
Ve dnech 9. a 10. června 2018 se náš ženský prvoligový tým žen zúčastnil první části letošní 1. ligy družstev. Druhá nejvyšší soutěž družstev v České republice zahrnuje 12. týmů z východního regionu naší země.   Hřiště v České Lípě, které čekalo již více než měsíc na déšť, se konečně dočk ...
Nová reciprocita
Dobrá zpráva pro všechny grabštejnské golfisty - po několika jednáních v uplynulých týdnech se nám podařilo domluvit 30% slevu na hrací fee s Golfovým hřištěm Mstětice.
Mezinárodní juniorské Mistrovství Chorvatska
Ve dnech 29. září - 1. října 2017 proběhlo v chorvatském Záhřebu Mezinárodní juniorské Mistrovství Chorvatska. Na tomto turnaji náš klub reprezentovala Bobeška Burdová, která si ve velice těžkých podmínkách skvělým výkonem v posledním kole zajistila titul v kategorii do 21 let a od celkového ...
 1   2   3   4   5 
 6   7   8   9   10 
 11   12   13   14   15 

Co je zde nového |  Panoramata jamek |  Hřiště na mapě
Služby & Ceník |  Turnaje GCG |  Trenéři a cvičitelé |  Členská základna
Mládež |  Klubové statistiky |  Fotogalerie |  Články
Golfová abeceda |  Otázky a odpovědi

© NETSYSTEM Int. a.s. 
2008 - 2021